Register

Barnnjurregister

Vi har nu ett nationellt web-baserat register för barn med njursjukdomar, Barnnjurregistret. Det utgår från en plattform som också används av andra nationella barnregister.
För ytterligare information och tillgång till registret, kontakta Per Lewander.

Årsrapport /Verksamhetsberättelse

Registerhållare

  • Per Lewander, Norrköping   per.lewander@regionostergotland.se

Övriga medlemmar i styrgruppen

Per Lewander läkare,

registerhållare

Norrköping per.lewander@regionostergotland.se
Per Brandström läkare Göteborg per.brandstrom@vgregion.se
Maria Herthelius läkare Karolinska-Huddinge, Stockholm maria.herthelius@sll.se
Bogna Niwinska Faryna läkare Karolinska-Huddinge, Stockholm bogna.niwinska-faryna@sll.se
Nilufer Kuru läkare Karolinska-Huddinge, Stockholm nilufer.kayihan-kuru@sll.se
Gianni Celsi läkare Uppsala gianni.ennio.celsi@akademiska.se
Simon Jarrick läkare Örebro simon.jarrick@regionorebrolan.se
Simon Rundqvist läkare Jönköping simon.rundquist@rjl.se
Lisa Sartz läkare Lund lisa.sartz@skane.se
Staffan Berglund läkare Umeå staffan.berglund@umu.se
Christina Peterson sjuksköterska, registerkoordinator Jönköping christina.peterson@ju.se

 

 


access_time 2018-11-10 19:05:47

announcement Nyheter

event Kalender